ABD’de Türk restoranına saldırı

ABD'nin Beverly Hills kentinde, Türk vatandaşına ait restorana saldırıda bulunuldu. Restoranın sahibi saldırıyı Ermeni bir grubun yaptığını ileri sürdü

ABD’de Türk restoranına saldırı

ABD'nin California eyaletine bağlı Beverly Hills kentinde bulunan 8 yıllık Türk restoranı Cafe İstanbul saldırıya uğradı. 

7-8 kişilik bir grup restoranın içerisindeki masa ve sandalyeleri fırlatırken, restoranda maddi hasar meydana geldi. Saldırı sırasında restoranın içerisinde bulunan ve ailesinin güvenliğinden endişe ettiği için ismini açıklanmasını istemeyen sahibi F.T. ailesi ile beraber restoranın arka kapısından kaçtı.

F.T. “Maalesef gördüğünüz gibi saldırıya uğradık Ermeni vatandaşlar tarafından. Ailemle otururken 7-8 kişi birden restorana dalıp, dağıtmaya başladılar. Kendimizi korumaya çalıştık. Kaçmaya çalıştık. Arka taraftan mahalleye kaçalım derken 50 metre ileriye koşarken 15-20 kişilik bir grupla karşı karşıya geldik” dedi. Yakınlarda kapısını açık buldukları bir binaya sığınarak orada bulunan bina sakinlerinin yardımı ile polisi aradıklarını ifade eden F.T. “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Korku içerisindeyiz” dedi.

Olayın ardından restorana gelen Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz saldıran grubunun kimliğinin resmi olarak belirlenmediğini ifade ederek restoranın bir süreden beri tehdit aldığını ve durumun ilgili makamlara iletilmiş olduğunu söyledi.Oğuz “Tüm vatandaşlarımızı sükûnete davet ediyoruz” dedi. 

Güney California Amerikan Türk Derneği Başkanı Nilay Senel Nylund’da yaptığı açıklamada saldırının kabul edilemez olduğunu, birçok Türk işletmenin son zamanlarda tehdit telefonları aldığını ifade etti. Dernek yazılı olarak yaptığı açıklamada, başta Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti olmak üzere yetkilileri yaşanan nefret suçunu kınamaya çağırdı. Ayrıca Beverly Hills Belediyesi, Sivil Haklar departmanından Mark Blankenship’de restoranı ziyaret ederek restoran yetkililerinden bilgi aldı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER