ABD’den Türkiye’ye S-400 tepkisi: Tehdit gibi açıklama

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini bugün Sinop'ta test etti. Ancak buna ABD büyük tepki gösterdi

ABD’den Türkiye’ye S-400 tepkisi: Tehdit gibi açıklama

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, Sinop kentine yerleştirilen Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin test atış sahası yakınlarında bir füze ateşlediğini duyurmuş, görüntülerini de yayınlamıştı.

Türkiye bu hafta içinde yayımladığı denizci ve havacılara uyarı notlarında Sinop açıklarında test atışları yapılacağını bildirmişti.

ABD, Türkiye'nin S-400'leri test etmesine büyük tepki gösterdi ve adeta tehdit eder gibi bir açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, S-400 gibi Rus askeri sistemlerinin satın alınmasının kabul edilemez olduğu belirtilirken Türkiye ile güvenlik ilişkileri açısından S-400 hava savunma sisteminin kullanılmasının  “potansiyel ciddi sonuçları” olacağı uyarısında bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “S-400 sisteminin test edildiği doğrulanırsa Türkiye’yi, NATO müttefiki ve ABD’nin stratejik ortağı olarak sorumluluklarına aykırı davranması nedeniyle sert bir şekilde kınayacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye, hafta başında 16-17 Ekim tarihlerinde geçerli olmak üzere Karadeniz üzerinde füze atışı yapacağı gerekçesiyle Havacılara Bilgi Notu (NOTAM) ve atış tatbikatı için de Navtex (denizcilik duyurusu) mesajı yayımlamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER