Aliyev, Türkiye'yi de istedi, Rusya cevap verdi

Ateşkese rağmen Dağlık Karabağ'da Ermenistan saldırıları sürerken, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev çarpıcı bir açıklama yaptı

Aliyev, Türkiye'yi de istedi, Rusya cevap verdi

Rusya'da yapılan görüşmede Dağlık Karabağ'da ilan edilen ateşkese rağmen Ermenistan özellikle sivil yerleşim bölgelerine olan saldırısını sürdürüyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “11-12 Ekim gecesi, tüm cephe boyu durum gergin kaldı. İnsani ateşkese uymayan Ermenistan ordusu, kaybettikleri mevzileri geri almak için Ağdere-Ağdam ve Füzuli-Cebrayıl yönünde küçük gruplar halinde defalarca Azerbaycan birliklerine saldırı girişiminde bulundu” ifadelerine yer verdi.

Çıkan çatışmalarda çok sayıda Ermenistan askeri, 3 BM-21 “Grad” roketatar, 1 T-72 tankı, çok sayıda askeri araç cephenin farklı yönlerinde etkisiz hale getirildiği belirtildi. Operasyonlarda, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 9. Alayı Topçu Komutanı Hadrut yerleşim biriminden çekildiği ve alayın 5. taburunun askerleri mevkilerini bırakarak kaçtığı aktarıldı. Ayrıca açıklamada, 246. Alayın tabur komutanı Yarbay Arthur Grigoryan, öldürülenler arasında yer aldığı ve tüm cephe hattının Azerbaycan ordusunun kontrolü altına olduğu bildirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Türkiye ile ilgili bir açıklama yaptı ve Türkiye'nin de masada yer almasını istedi.

Aliyev, "Ermenistan ile görüşmelerin ne zaman başlayacağını bilmiyorum fakat Türkiye’nin de yer almasını istiyorum” dedi.

Bu açıklamanın ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan bir açıklama geldi. Lavrov, "Görüşmelerin formatında değişiklik öngörmüyoruz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER