Almanya'dan Türkiye'de yaygın olarak kullanılan Sinovac aşısıyla ilgili flaş karar

Almanya'da Berlin İdare Mahkemesi, Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olmayan ve Covid-19'a karşı Sinovac aşısı yaptıran kişilere uygulanan seyahat kısıtlamalarıyla ilgili kararını açıkladı.

Almanya'dan Türkiye'de yaygın olarak kullanılan Sinovac aşısıyla ilgili flaş karar

Almanya'da Berlin İdare Mahkemesi, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ve Sinovac aşısı olmuş kişilere seyahat kısıtlamaları ile ilgili olarak itirazda bulunan İranlı bir ailenin başvurusunu karara bağladı.

DW Türkçe'nin haserine göre mahkeme Cuma günü aldığı kararda dava başvurusunu reddetti. Kararın gerekçesi de bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Mart 2020 tarihinde konan seyahat kısıtlamasına göre AB vatandaşı olmayan ve ikamet izni bulunmayan kişilerin birinci dereceden aile yakınını ziyaret etmesini gerektirecek acil bir seyahat nedeni bulunan durumlar dışında ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Mahkeme başvuruyu "başvurucunun temel haklarına müdahalenin orantısız olmadığı" gerekçesiyle reddetti. Kararda Sinovac aşısının, Almanya'da yetki sahibi kurum olan Paul Ehrlich Enstitüsü'nün geçerli koronavirüs aşıları listesinde yer almadığına dikkat çekildi.

Almanya sadece enstitünün internet sitesinde yer alan aşıları tanıyor, bu aşılar ise BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson.

Berlin İdare Mahkemesi kısıtlamanın listede yer alan aşılar üzerinden yapılmasının başvurucunun eşitlik hakkını ihlal etmediğine hükmetti. Ayrıca ziyaretin acilen yapılması gerektiği yönünde de başvurunun ikna edici olmadığı kaydedildi.

Mahkeme kararında ayrıca Schengen Sınır Kanunnamesi'ne göre AB vatandaşı olmayanların seyahat koşulları arasında kamu sağlığına tehdit oluşturmama unsuru olduğuna işaret etti. Koronavirüsün ölümcül olabileceğine dikkat çeken mahkeme Avrupa Birliği Komisyonu'nun da AB ülkesi olmayan ülkelerden seyahatlerin kısıtlanması yönünde tavsiye kararı olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER