Almanya’da 2. Dünya Savaşı sonrasının en büyük seri katiline ömür boyu hapis

Almanya’da ülkenin en büyük seri katili olarak tanımlanan eski hasta bakıcı Niels Högel, 100 hastayı öldürmekten yargılandığı davada 85 hastayı öldürmekten suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya’da 2. Dünya Savaşı sonrasının en büyük seri katiline ömür boyu hapis

Almanya’da 2. Dünya Savaşı sonrasının en büyük seri katil olarak anılan 41 yaşındaki Niels Högel, 100 hastayı öldürmekle suçlanıyordu. Ömür boyu hapis istenen Alman hasta bakıcı hakkındaki karar bugün açıklandı.

Almanya’nın kuzeyinde görülen davada mahkeme Högel’i 85 hastayı öldürmekten suçlu bularak ömür boyu hapis cezası verdi. Yargıç, eski hemşirenin neden böyle bir suç işlediğini 'anlaşılmaz' olarak nitelendirdi. Yargıç Sebastian Bührmann, "Tüm denemelerimize rağmen sadece sisin bir kısmını kaldırabiliyoruz" dedi. Almanya yasalarına göre, ömür boyu hapis cezasına çarptırılan zanlı 15 yıl sonra şartlı tahliye olasılığıyla cezalandırılabiliyor.

Högel, başka bir duruşmada da bir psikiyatriste 30 kişiyi öldürdüğünü itiraf etmişti. Soruşturma kapsamında Högel’in çalıştığı hastanede hayatını kaybeden 130 hastanın mezardan çıkarılarak kalp krizini tetikleyen ilaç verilip verilmediğinin tespiti için çalışma başlatılmıştı.

Öte yandan Högel’in daha fazla insanı öldürmüş olabileceği ancak kurbanların cesetlerinin yakıldığı ifade ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER