Anlaşmaları askıya alın çagrısına Libya'dan rest: Türkiye'yle anlaşmamız meşrudur

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri,Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın askıya alınmasına ilişkin çağrılar üzerine yaptığı açıklamada "Anlaşmanın dondurulması isteğini tamamen reddediyor ve kınıyoruz" dedi.

Anlaşmaları askıya alın çagrısına Libya'dan rest: Türkiye'yle anlaşmamız meşrudur

 Libya Ordusu Komutanı Usame el-Cuveyli de "Türkiye ile yapılan anlaşma, Trablus'a yönelik saldırıları  püskürtmek için uluslararası kabul görmüş bir hükümetin talebi üzerine gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Libya'daki 5+5 Ortak Askeri Komite, 14 Ağustos'ta Libya Başkanlık Konseyine "herhangi bir ülke ile imzalanan uluslararası anlaşmaların ve mutabakat muhtıralarının askıya alınması" çağrısında bulunmuştu.

TALEPLERİ REDDEDİYORUZ KINIYORUZ

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, bu çağrıya "Türkiye ile yapılan anlaşma net bir Libya iradesiyle geldi. Anlaşmanın dondurulması isteğini tamamen reddediyor ve kınıyoruz" diyerek cevap verdi.

TÜRKİYE'YLE ANLAŞMA MEŞRUDUR BOZMAYACAĞIZ

Libya Ordusu Batı Bölgesi Komutanı Tümgeneral Usame el-Cuveyli de "Türkiye ile yapılan anlaşma, Trablus'a yönelik saldırıları püskürtmek için uluslararası kabul görmüş bir hükümetin talebi üzerine gerçekleşti" dedi.

5+5 ASKERİ KOMİTE NEDİR?

BM nezdinde meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı güçlerden beşer askeri temsilcinin yer aldığı oluşuma 5+5 askeri komite ismi veriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER