Asıl savaş şimdi başlıyor: Ukrayna, Rusya'nın 'Yıkılısa kıyamet olur' dediği köprüyü bombaladı!

Ukrayna ordusu bu sabah Rusya için stratejik olarak büyük önem taşıyan Kırım Köprüsü'nü vurdu.

Asıl savaş şimdi başlıyor: Ukrayna, Rusya'nın 'Yıkılısa kıyamet olur' dediği köprüyü bombaladı!

Ukrayna ordusu Harkiv ve Herson cephelerinde ilerlemelerini devam ettirirken farklı bir cepheye de saldırı düzenledi. Ukrayna bu sabah, Kırım Köprüsü'nü ve köprünün üstündeki demiryolunu havadan vurdu. Köprüde trafik tamamen durduruldu. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, kamyondaki patlama nedeniyle yakınında yakıt taşıyan trenin vagonlarında yangın çıktığı belirtildi.

2014 yılında Rus lider Putin tarafından yaptırılan köprü, Kırım işgalinin sembolü olarak görülüyor. Köprü, demiryolu olarak Rusya üzerinden Kırım'a bağlantı kuruyordu. Rusya bu köprü vasıtasıyla Ukrayna'nın Herson kentini ele geçirmişti. Patlamadan sonra Rus ordusunun ekipman ve mühimmat tedariki büyük ölçüde Kırım Köprüsü'nden geldiği için Rusların yakın zamanda Herson'dan ayrılacakları tahmin ediliyor. Öte yandan Rusya savaşın başında, Kırım Köprüsü'nün S-400'ler tarafından korunduğunu ve adanın etrafında "Kuş bile uçurmalarının imkansız" olduğunu açıklamıştı.

Ukrayna Hava Kuvvetlerinden yapılan açıklamada da, "Kırım Köprüsü'nde akaryakıt tankları alev aldı. Yolun bir bölümünde hasar meydana geldi" ifadeleri kullanıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da patlamaya yönelik yaptığı açıklamada, "Kırım Köprüsü'ndeki durum ile ilgili Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı raporları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin'e sunuldu" dedi. Putin, patlamayı araştırmak için komisyon kurulması talimatı verdi

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev de konuya ilişkin daha önce, ''Böyle bir şey olması durumunda oradaki herkes için anında kıyamet günü gelecek, çok hızlı ve sert bir şekilde. Saklanmak çok zor olacak. Yine de bu tür açıklamalarla genel durumu kışkırtmaya devam ediyorlar" açıklamalarında bulunmuştu.

Zelenski'nin danışmanlarından Mihaylo Podolyak da Kırım ve Rusya anakarasını birbirine bağlayan köprü için daha önceden The Guardian'a verdiği söyleşide, işgal altındaki bölgelerde ikmal hatlarını vurarak Rus güçleri arasında kaos yaratacaklarını belirtmişti.

Kırımın ayrılıkçı Başkanı Danışmanı Oleg Kryuchkov sabahki patlamadan sonra, ''Kırım köprüsünde yangın oluştu , yakıt deposu yanıyor. Nedenler hakkında konuşmak henüz erken'' dedi.

Avrupa'nın en uzun köprüsü olarak bilinen ve 3,6 milyar dolara mal olan Kırım Köprüsü yapıldığından beri milyonlarca insanın kullandığı, Rus mallarının dünyaya çıkış kapısı olan büyük bir rotaya dönüşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2022, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER