Atlas Okyanusu’nda Türk gemisine saldırı: 1 gemici öldü, mürettebattan 15 kişi kaçırıldı

Boden Denizcilik'e ait tamamı Türk mürettebattan oluşan Liberya bayraklı M/Mozart isimli gemi Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğradı

Atlas Okyanusu’nda Türk gemisine saldırı: 1 gemici öldü, mürettebattan 15 kişi kaçırıldı

Atlas Okyanusu'nda Türk yük gemisine korsanların saldırdığı belirtildi.

Tamamı Türk mürettebattan oluşan Liberya bayraklı M/V Mozart adlı gemi, Batı Afrika kıyılarındaki Gine Körfezi’nde korsan saldırısına uğradı. 

Türk kaptan Mustafa Kaya idaresindeki 222 metre boyundaki M/V Mozart, Nijerya’nın Lagos limanından aldığı konteynırları Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town limanına götürüyordu. 

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre Atlas Okyanusu’nda Sao Tome, Sao Time ve Principe Adaları’nın yaklaşık 100 deniz mili kuzeybatısında deniz haydutları tarafından durdurulan M/V Mozart’ın mürettebatı etkisiz hale getirildi. Boden Denizcilik tarafından işletilen 40 bin DWT’luk konteyner gemisine uzun namlulu silahlarla çıkan deniz haydutları, geminin idaresini ele geçirerek rotasını değiştirdi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü Haberleşme sisteminden acil çağrı yapan gemi kaptanı yardım istedi. Çok açıkta olduğu için (170 km) yardım gecikince geminin 15 mürettebatı deniz haydutları tarafından kaçırıldı. 

Silah kullanan deniz haydutlarının bir gemiciyi öldürdüğü tahmin ediliyor. 

Korsanların Nijerya açıklarında bıraktıkları geminin seyri için 4’üncü kaptan ve iki makineciyi bırakarak uzaklaştıkları öğ

renildi. Kaçırılan Türk gemi mürettebatının bulunması için uluslararası düzeyde arama çalışmaları başlatıldı. Ağır silahlarla karadan bu kadar uzakta hareket edebilen deniz haydutlarının kendilerini bekleyen bir ana gemiyi kullandığı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER