Avrupa Birliği'nden Çağrı: İdlib'deki Saldırıları Durdurun!

Avrupa Birliği (AB), Beşşar Esad rejimi ve müttefiklerine çağrıda bulunarak İdlib'deki saldırılarını durdurmalarını ve uluslararası hukuka uymalarını istedi.

Avrupa Birliği'nden Çağrı: İdlib'deki Saldırıları Durdurun!

AB Dış İlişkiler Servisinden (EEAS) yapılan açıklamada, Esad rejimi ve müttefiklerinin, Suriye'nin kuzeybatısında sivilleri ve sivillerin kaçış yollarını havadan ve karadan bombaladığı belirtildi.

80 BİN SİVİL YERİNDEN EDİLDİ

Esad rejimi ve müttefiklerine İdlib'deki saldırılarını durdurmaları ve uluslararası hukuka uymaları çağrısında bulunan AB, ülkenin kuzeybatısında son haftalarda 80 bin sivilin yerinden edildiğini, bu sayının geçen şubattan beri 800 bini bulduğu bildirildi.

İNSANİ YARDIMIN ULAŞTIRILMASI GEREKİYOR

Üç milyon sivilin yaşadığı İdlib'e insani yardımın ivedilikle ulaştırılmasının gerekliliğine işaret edilen açıklamada, "İdlib'de Birleşmiş Milletler listesindeki terör örgütleri herkesin endişe kaynağıdır ancak bu gruplarla mücadele uluslararası insani hukukun ihlaline ve sivillerin bombalanmasına izin vermez." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İdlib'deki çatışmaların siyasi müzakerelere inancı ve Suriye Anayasa Komitesi çalışmalarını riske attığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER