Avrupa yanıyor! Olağanüstü hal! Restoranlar da kapatıldı

Koronavirüs Avrupa'yı ateş çemberine çevirdi. Hasta sayısı ve ölümler artıyor. Fransa halka açık tüm yerleri kapatma kararı aldı. İspanya'da ise olağanüstü hal ilan edildi

Avrupa yanıyor! Olağanüstü hal! Restoranlar da kapatıldı

Dünyayı etkisi altına koronavirüsü, Avrupa'yı alev alev yakmaya başladı. Günlük yaşam alt üst oldu. Hasta sayısı ve ölümler artarken, insanlar evlerine kapandı. Sokaklar bomboş kaldı. 

Vaka sayısının 4 bin 499'a, ölü sayısının da 91'e çıktığı Fransa'da hükümen kafeler, mağazalar ve sinemaları kapatma kararı aldı.

Ülkede sadece gıda ürünü satan mağazalar ile eczanelerin açık kalması kararlaştırıldı. 

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, "Virüsün yayılmasının hızlandığını görüyoruz. Alınan ilk önlemlerin mükemmel bir şekilde uygulanmadığını gördük, salgını yavaşlatmanın en iyi yolunun farklı bir uygulama yaparak üstesinden gelmeye çalışıyoruz" derken, Fransa Ulusal Meclisi'nde 3 üyenin koronavirüse yakalandığı belirtildi.

İtalya'da ölümler artıyor

Koronavirüsün Avrupa'da etkisini en çok gösterdiği ülke olan İtalya'da vaka sayısına bir günde 3 bin 497 kişi daha eklendi. Ülkede bugün 175 kişi hayatını kaybetti. Böylece koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı bin 441'e yükseldi.

İspanya'da tüm ülke karantinada

İspanya hükümeti ülkenin tamamını karantina alanı ilan ederken ülkede olağanüstü hal durumuna geçildi.

Vatandaşlara sadece işe gitmek, yemek ve ilaç almak ve hastaneye gitmek için evden çıkma izni verilecek.

5 bin 232 vaka ile dünyada en çok koronavirüs vakasının görüldüğü ülke olan İspanya'da 133 kişi öldü.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER