Azerbaycan Ermeni S-300 sistemini yemleme taktiğiyle imha etti

Azerbaycan Türk Ordusu’nun Dağlık Karabağ’da Ermeni ordusunu nasıl 44 günde hezimete uğrattığının detayları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Özellikle Rusların çok güvendiği S-300 füzelerinin imha operasyonu, ders kitaplarına girecek türden

Azerbaycan Ermeni S-300 sistemini yemleme taktiğiyle imha etti

Azerbaycan Türk Ordusu, önce SSCB üretimi 100 bin dolarlık Antonov uçaklarını "insansız" hale getirdi ve S-300'ler tarafından düşürülmesine izin verdi. Ateşlendiğinde yeri tespit edilen S-300’ler, İsrail üretimi kamikaze drone'larla vuruldu.

Azerbaycan Türk Ordusu, Ermenistan'ın tacizleri sonrası 27 Eylül 2020'de işgal altındaki topraklarına girerek, 44 gün içinde Erivan'ı tarihi hezimete uğrattı. İki ülke, Moskova'daki görüşme sonrası ateşkes imzaladı ve Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekildi.

Dağlık Karabağ'daki savaşta en çok dikkat çeken iki konu vardı. Türk yapımı S/İHA'ların başarısı ve Rus sistemlerinin kolaylıkla yok edilmesi.

Middle East Eye'ya (MEE) konuşan bir Azerbaycanlı yetkili, Rus S-300 hava savunma sistemini nasıl imha ettiklerini anlattı.

Haber7’de yer alan habere göre, yetkili, ilk başta gizli ve tespit edilmesi zor olan S-300'leri bulmakta sıkıntı çektiklerini söyledi.

Yetkiliye göre çözüm basitti. Azerbaycan'ın Rus yapımı sistemleri cezbetmek ve tanımlamak için sahte bir uçağa ihtiyacı vardı.

Bakü, SSCB üretimi 100 bin dolarlık Antonov uçaklarını kullanma kararı aldı ve bunları "insansız" hale getirdi.

Azeri mühendisler daha sonra, bu uçakları düşman sahasına gönderdi. S-300'ler radarlarında bu uçakları görmesiyle kendini otomatik olarak aktif etti ve Azerbaycan'ın yerlerini tespit etmesini sağladı.

Son darbeyi ise İsrail yapımı "Harop" yani kamikaze İHA'lar vurdu. İHA’lar Rus S-300 sistemlerini imha etti.

Türk düşünce kuruluşu EDAM'ın direktörlerinden Can Kasapoğlu da "Rus ordusu, tıpkı Ermeniler gibi, radarda bir tehdit görmedikçe sistemlerini etkinleştirmez" diyerek, Bakü'nün kullandığı yöntemin ders niteliğine sahip olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER