Bakın ABD, Afganistan'ın kaç milyar dolarına el koymuş? IMF de dondurdu: Taliban'a para yok!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'ın kaynaklara erişimini durdurdu. Ayrıca Afganistan'ın milyarlarca dolarının bulunduğu ABD Merkez Bankası da hesapları dondurdu

Bakın ABD, Afganistan'ın kaç milyar dolarına el koymuş? IMF de dondurdu: Taliban'a para yok!

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'la ilgili dünyadan peş peşe kararlar gelmeye başladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Afganistan’ın artık kaynaklarına erişemeyeceğini açıkladı. 

Ülkeye 23 Ağustos’ta IMF’nin pandemi nedeniyle küresel olarak yaptığı yardımların bir parçası olarak 370 milyon doların üzerinde para aktarımı yapılması planlanıyordu.

 Açıklamada, “Şu anda uluslararası toplumda Afganistan'daki hükümetin tanınması konusunda bir netlik yok ve bunun sonucu olarak ülke SDR'lere veya diğer IMF kaynaklarına erişemez” ifadelerine yer verildi.

ABD yönetimi BBC’ye yaptığı bir açıklamada, Afgan hükümetinin ABD’de sahip olduğu hiçbir merkez bankası varlığını Taliban’a vermeyeceğini ifade etmişti.

ABD Kongre üyeleri de ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a yazdığı bir mektupta, Taliban’ın ABD destekli herhangi bir yardım almayacağına dair güvence istedi.

Afganistan Merkez Bankası Başkanı Ajmal Ahmady da Taliban’ın merkez kaynaklarına erişimini kestiğini belirtmişti. Ahmady, toplam 9 milyar doların yurtdışına olduğunu, bunun 7 milyar dolarınınsa ABD Merkez Bankası’nda bulunduğunu açıkladı. Geriye kalan miktar ise İsviçre'deki Uluslararası Ödemeler Bankası'nda ve başka uluslararası hesaplarda bulunuyor.

Ayrıca para transferi şirketi Western Union da Afganistan’a para transfer hizmetlerini “bir sonraki duyuruya kadar” askıya aldı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER