Belçikalı hakim, eşine şiddeti ‘kültürümüz’ diye savunan Türk’e ders verdi

Belçika’da bir hakim, evli olduğu kadına yönelik şiddeti “kültürel” olarak açıklamaya çalışan erkeğe, “Kültür dediğiniz şey içinde yaşadığınız Belçika’nın değer yargılarıyla uyumlu değil” yanıtını verdi

Belçikalı yargıç Anne Gruwez, evli olduğu kadına sözlü şiddet uygulayan bir Türk’e ders verdi. Polise verdiği ifadede eşine şiddet uygulamasını “Ben Türk’ün bizim anlayışımız böyle” şeklinde savunan erkekle hakim arasındaki diyalog, sosyal medyada gündem oldu.

'Onun özel hayatı olamaz'

Hakimin “Kültür dediğiniz şey içinde yaşadığınız Belçika’nın değer yargılarıyla uyumlu değil. Ben burada kültürünüzü ve kültürünüzün gereksinimlerini duymak zorunda mıyım? Nasıl bir düşünce tarzı bu? En hafif tabiriyle ırkçılıktır bu” sözleri karşısında kendini savunmaya çalışan erkek, “Bizim kültürümüzde kadınları kontrol altında tutarız” dedi.

“Eğer birisiyle eş olarak yaşıyorsak, onun özel hayatı olamaz. Cep telefonunu saklayamaz” şeklinde savunma yapan erkeğe hakimin cevabı ise, “Tabi ki hayır, Ne hakla cep telefonuna bakabilirsiniz?” oldu.

Şiddet uygulayan erkeğin, hakimin soruları karşısında bir süre sessiz kalması da dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER