Binlerce doz sahte koronavirüs aşısı ele geçirildi

Dünya koronavirüs salgınından kurtulmaya çalışırken, çeteler ortaya çıktı. İnterpol, Güney Afrika ve Çin'de binlerce doz sahte aşı ele geçirildiğini duyurdu

Binlerce doz sahte koronavirüs aşısı ele geçirildi

Koronavirüs salgını tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Ülkeler vatandaşlarını korumak için koronavirüs aşısı temini yarışında. Bu durum çeteleri de harekete geçirdi ve ortaya bir de sahte aşı çıktı.

İnterpol, yapılan baskınlarda binlerce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ele geçirildiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Güney Afrika'nın Germiston şehrinde yaklaşık 2 bin 400 doz sahte Kovid-19 aşısı ele geçirildi. Operasyonda, 3 Çin ve 1 Zambiya vatandaşı gözaltına alındı.

Ayrıca Çin'de sahte aşı üretilen bir fabrikaya baskın yapıldı. Baskında 80 kişi gözaltına alındı ve 3 bin sahte aşı bulundu.

Interpol, dünyada şimdiye kadar hiçbir aşının internet üzerinden satışına onay verilmediği uyarısını yaptı.

Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock, bunun "Kovid-19 aşısıyla ilgili suçlar göz önüne alındığında buzdağının sadece görünen kısmı" olduğunu belirtti ve her iki ülke polisi ise aşı güvenliği için Interpol ile iş birliğinin süreceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER