Bir bu eksikti, dünya bu açıklamayla gerildi: İran'dan ABD konsolosluğuna füze saldırısı

Dünya, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gerginken, üstüne bir de Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde bulunan ABD Başkonsolosluğu'na yapılan füze saldırısıyla sarsıldı. Saldırıyı İran'ın üstlenmesi yeni bir krizin fitilini de ateşledi

Bir bu eksikti, dünya bu açıklamayla gerildi: İran'dan ABD konsolosluğuna füze saldırısı

Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde gece yarısı ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu binasının yakınına füzelerin düştüğü ortaya çıktı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), yurt dışından ateşlenen 12 balistik füzenin Erbil'i hedef aldığını açıkladı. 

ABD Erbil Başkonsolosluğu'nun yanı sıra Barzanilere ait bir televizyon kanalı binası da hedef alındı. Yerel kaynaklar, binadaki hasar nedeniyle kanalın bir süre yayınlarının kesildiğini bildirdi.

Füze saldırısından birkaç saat sonra açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington yönetimine ait binaların herhangi bir hasar almadığını aktardı. IKBY yetkilileri, füzelerin Erbil genelinde maddi hasara yol açtığını ve bir kişinin yaralandığını açıkladı.

Bir ABD'li yetkili, 12 füzenin İran'dan fırlatıldığını ileri sürerken, Birleşmiş Milletler, Erbil'i sarsan füzeleri 'iğrenç saldırı' olarak tanımladı.

İran devlet televizyonunda çalışan bir muhabir ise, Erbil'i hedef alan füzelerin İsrail'e ait gizli üsleri vurduğunu ileri sürdü. İran Devrim Muhafızları da öğle saatlerinde yaptığı açıklamayla füze saldırılarını üstlendi. Devrim Muhafızları, Erbil'de bulunan İsrail stratejik merkezlerinin hedef alındığını ileri sürdü.


Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinde yer verdiği resmi açıklamayla Erbil'i hedef alan saldırıları kınadı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Irak'ın Erbil şehrine bu sabah (13 Mart) balistik füzelerle yapılan saldırıları kınıyoruz. Irak'ta barış ve istikrarı bozmaya yönelik bu tip eylemler asla kabul edilemez. Türkiye, terörle mücadelesinde Irak'ın yanında yeralmaya devam edecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER