Bir bu eksikti! İstanbul Boğazı'nda mayın tehlikesi!

Rusya'nın Ukrayna işgali sürerken, yeni bir tehlike ortaya çıktı. Karadeniz'in tehlike altında olduğu, savaş nedeniyle döşenen ve kopan mayınların İstanbul Boğazı'na ulaşabileceği belirtildi

Bir bu eksikti! İstanbul Boğazı'nda mayın tehlikesi!

Rusya'nın Ukrayna işgali sürerken, İstanbul'u da ilgilendiren flaş bir açıklama geldi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden yapılan açıklamada, Odessa açıklarına Ukraynalılar tarafından mayınlar döşediği ve bu mayınlarda kopmalar başladığından mayınların İstanbul Boğazı ve Akdeniz'e ulaşabileceği açıklandı.

Açıklamada, “Rusya tarafından özel bir askeri operasyonun başlatılmasının ardından Ukrayna Donanması, Odessa, Özi, Çornomorsk ve Yuzhne limanlarına ve açıklarına yaklaşık 420 eski tip mayın tarlası oluşturdu. Bu mayınlar 20. yüzyılın ilk yarılarında üretildi. Fırtınalı koşulların başlamasıyla birlikte denizin dip ankrajlarına bağlanan kablolarda kopmalar meydana geldi. Karadeniz’in batı kesiminde mayınlar rüzgar ve akıntıların etkisiyle serbestçe hareket etmeye başladı” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna'nın döşediği mayınlarla ilgili yapılan açıklamada, İstanbul Boğazı'nın risk altında olduğunu da belirten FSB'nin Halkla İlişkiler Birimi, “Ukrayna’nın listelenen liman bölgelerinde güneye doğru yüzey akıntılarının baskın olduğu göz önüne alındığında, mayınların İstanbul Boğaz'ına ve Akdeniz havzası sularına sürüklenme ihtimali göz ardı edilmez” ifadelerini kaydetti.

Açıklamada, Ukrayna'nın denize mayın döşemesinin uluslararası anlaşmaların ihlaline neden olduğu vurgulanarak, “Bu, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin bir kez daha uluslararası hukukun temellerini tamamen hiçe saydığını ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşları da dahil olmak üzere insan hayatını hiçe saydığını gösteriyor” vurgusu yapıldı. Açıklamanın sonunda ise, “Rus Donanması’nın Karadeniz Filosu, mayın tehlikesini dikkate alarak 18 Mart 2022 tarih ve 116 sayılı ilgili kıyı uyarısını yayınladı” denilerek, mayın tehlikesinin resmi kayıt altında kamuoyuna aktarıldığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER