Bomba iddia: Türkiye ile Rusya Avrupa'yı ikiye bölecek

Rus basını, Türkiye ile Rusya'nın anlaşmasıyla Avrupa'nın ikiye bölüneceğini ve doğalgaz haritasının tamamen değişeceğini yazdı.

Bomba iddia: Türkiye ile Rusya Avrupa'yı ikiye bölecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa için Türkiye'de bir doğalgaz merkezi kurulabileceği sözlerinin ardından Rus basınında flaş bir haber yorum yer aldı.

Projenin hayata geçirilmesi halinde, ekonomileri daha önce Rusya ile gaz işbirliğinden yararlanan ülkelerin ciddi kayıplar yaşayabileceğini belirtirken, Türkiye’nin avantajına dikkat çekildi.

Rusya Enerji ve Finans Enstitüsü ekonomi departmanı başkan yardımcısı Sergei Kondratyev,  “Türkiye sadece Avrupa’nın en büyük gaz merkezi değil, büyük olasılıkla tek merkez olacak. İki ihtimalin gündemde. Ya Türkiye, Rus gazının AB sınırına geçiş ülkesi olacak ya da Rus gazı Türkiye’nin mülkiyetine geçecek ve yeniden satılacak. Eğer ilk ihtimal gerçekleşirse, Ankara’nın transit ödemelerden ciddi bir kazanç sağlayabilecek" dedi.


Kondratyev, ucuz gazın özellikle zorda olan Türk ekonomisine ciddi katkı sağlayacağı görüşünde. Hatta Rus uzmana göre, Türkiye, hem Rusya hem de Avrupalı ​​tüketicilerle bu konuda anlaşmayı başarabilirse, gaz fiyatlarının belirlenmesini bile etkileyebilir.

Rus uzmana göre, Balkan ülkeleri ile, orta, güney Avrupa, Türkiye’den gelen gazdan faydalanabilecek. Özellikle Macaristan, Avusturya, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve İtalya gibi ülkeler için Türkiye’den gelen gaz oldukça önemli olacak.

Türkiye’ye kurulması planlanan doğalgaz merkezi Avrupa’nın gaz haritasını da değiştirecek. Rus basını, Avrupa’nın iki farklı pazara bölüneceğini yazdı. Bir yanda, pahalı Amerikan LNG ve Norveç gazının tedarikine odaklanacak olan Almanya, Baltık Devletleri, Polonya ve İskandinav ülkeleri yer alırken, Diğer tarafta ise Rusya’dan Türkiye üzerinden daha ucuz gaz alacak olan Balkanlar, Güney ve Orta Avrupa olacak.

Kondratyev, bu durumun etkilerinin özellikle Avrupa’nın kuzeyinde zorluk yaratabileceğini vurguladı. Kondratyev, “Kuzey-Batı Avrupa’da yaşam standardında ciddi bir düşül olabilir” ifadelerinde bulundu. Rus uzmana göre, ilaç ve makine mühendisliği işletmeleri ciro ve durgunlukta bir düşüşle karşı karşıya kalacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER