Buça'daki katliam ABD'yi kızdırdı: Putin'i alt edecek yeni yaptırımlar geliyor!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 42 gün geride kalırken, ABD bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i oldukça kızdıracak yeni yaptırımlar açıklayacak.

Buça'daki katliam ABD'yi kızdırdı: Putin'i alt edecek yeni yaptırımlar geliyor!

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basında ABD'nin bugün Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıklayacağına ilişkin çıkan haberleri teyit eden Psaki, "Bu yaptırımlar, Rus hükümet yetkililerini, aile üyelerini, Rus devletine bağlı kurum ve kuruluşları hedef alacak. Yaptırımları bugün açıklayacağız" ifadesini kullandı.

Psaki, daha önceki yaptırımlarda olduğu gibi bu yaptırımları da Avrupalı müttefikleri ile iş birliği içinde eş zamanlı olarak uygulayacaklarına işaret ederek, yaptırım paketinin içinde Rusya'ya yönelik yatırım kısıtlamalarının da olacağını kaydetti.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) konuşmasında, konseyin Ukrayna için elinden geleni yapmadığı ve Rusya'nın konseyin hala daimi üyesi olduğu eleştirilerine ilişkin Psaki, şunları kaydetti:

"Zelenski'nin Rusya'nın hala BMGK'nin daimi üyesi olmasına ilişkin hayal kırıklığını paylaşıyoruz ve bu konuda bir değişim göremiyoruz. Biz şu anda birçok alanda Ukrayna'ya yardım sağlamaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi Ukrayna'ya doğrudan askeri ekipman sağlamak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER