Çavuşoğlu'ndan Pelosi'ye sert tepki: İbretlik cehaletiyle...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye sert tepkide bulundu

Çavuşoğlu'ndan Pelosi'ye sert tepki: İbretlik cehaletiyle...

Trump önceki gün Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, "Seçimlerden sonra barışçıl bir geçiş süreci olacağına söz veriyor musunuz?" sorusuna, postayla oy kullanma sisteminin sıkıntılara yol açacağı gerekçesiyle "Olacaklara bakacağız." yanıtını vermişti.

Bu cevabı, rakibi Demokrat Partili Başkan adayı Joe Biden'ın seçimi kazanması durumunda Trump'ın sonucu kabul etmeyeceğine yönelik tartışmaları alevlendirmişti.

KÜSTAH YANIT: TÜRKİYE'DE DEĞİLSİN!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 3 Kasım'da düzenlenecek seçimlerin ardından yarışı kaybetmesi halinde barışçıl bir devir teslimi kabul etme taahhüdünde bulunmayı reddeden Başkan Donald Trump'a, "Türkiye'de değilsin" çıkışında bulunmuş, Trump'ın sözlerini değerlendiren Demokrat Partili Pelosi, düzenlediği basın toplantısında "Barışçıl bir geçiş süreci istiyoruz. Bu soruyu sormak zorunda kalmak bile çok üzücü." ifadesini kullanarak, "Trump kaybederse barışçıl bir devir teslimini taahhüt etmeyi reddediyor. Sürpriz değil. Çünkü bilimi ve yönetimi küçümsüyor. Ancak Amerikan halkına güveniyorum ve Başkan Trump bundan kaçamayacak." demişti. 

"Sakin olun Sayın Başkan." diyen Pelosi, Trump'ın dünyanın dört bir yanındaki diktatörlere hayranlık duyduğunu söyledi ve görevde olduğu sürece yönetimi küçümsediğini kaydederek, ABD'nin, Kuzey Kore ya da Suudi Arabistan olmadığını hatırlatan Nancy Pelosi, "Türkiye'de değilsiniz, Kuzey Kore'de değilsiniz. Rusya'da ve Suudi Arabistan'da da değilsiniz. Sayın Başkan Amerika Birleşik Devletleri'ndesiniz ve burası bir demokrasi ülkesidir. Neden ABD Anayasası'na göre ettiğiniz yemine bağlı kalmaya çalışmıyorsunuz?" şeklinde konuşmuştu. 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: İBRETLİK CEHALETİYLE...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan ABD Başkanı donald Trump ve Nancy Pelosi'yi etiketleyerek, "İbretlik cehaletiyle Pelosi'nin ABD Temsilciler Meclisi Başkanlığına kadar yükselmesi esas Amerikan demokrasisi adına kaygı vericidir. Türk Milletinin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz." ifadelerini kullandı. 

PELOSİ KİMDİR? 

ABD Kongresi'nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi California vekillerinden. 

Temsilciler Meclisi Başkanlığına, Demokratların aday gösterdiği Pelosi, 435 üyeli Mecliste yapılan oylamada 219 üyenin oyunu alarak seçildi. 

Meclisin 56'ıncı, Temsilciler Meclisinin ise ilk kadın başkanı oldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER