Çernobil Nükleer Santrali yangının eşiğinde: Radyasyon 14 katına çıktı!

Ukrayna'da 4 Nisan'da başlayan yangın 1988 yılında patlayan Çernobil Nükleer Santrali'nin 500 metre yakınına kadar yaklaştı. Yapılan açıklamaya göre, bölgede radyasyon seviyesi 14 kat arttı

Çernobil Nükleer Santrali yangının eşiğinde: Radyasyon 14 katına çıktı!

Ukrayna'da 34 yıl önce dünyadaki en büyük çevre felaketinin yaşanmasına neden olan patlamanın yaşandığı Çernobil Nükleer Santrali'nin bulunduğu Çernobil bölgesindeki yangın kontrol altına alınamıyor. Yangının Çernobil Nükleer Santrali'nin 500 metre yakınına kadar yaklaması ise endişe uyandırdı. 

Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, çevreye yayılan dumanlar nedeniyle, yangının kapladığı alanın tam olarak tespit edilemediği, fakat 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangının etkisi altında kaldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, yangının başlaması konusunda üç ihtimal üzerinde durulduğu, bunlardan birinin komşu il olan Jitomir ilindeki ağaçlık alanlardaki yangının sıçraması, ikincisinin de bölgedeki elektrik hatlarından kuru otlara kıvılcım sıçraması, üçüncüsünün ise kasıtlı yakma olduğu tahmin ediliyor.

Kiev'de normal seviyede olduğu ifade edilmişti

Ukrayna makamlarından geçen hafta yapılan açıklamada, yangın alanında radyasyonun normal seviyenin 14 kat üstüne çıkmasına karşılık, Kiev'de radyasyonun normal seviyede olduğu ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER