Çin'den şok iddia: "Koronavirüsü ABD ordusu getirdi, açıklama borçlular"

Çin Dışişleri sözcüsü, tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınını ABD ordusunun Çin'e getirdiğini iddia etti ve ABD'nin kendilerine açıklama borçlu olduğunu belirtti.

Çin'den şok iddia: "Koronavirüsü ABD ordusu getirdi, açıklama borçlular"

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Twitter'daki hesabından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield'in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield'in daha önce gripten ölen bazı ABD vatandaşlarında koronavirüs saptandığı sözlerini aktardı.

Bu açıklamayla yakalandığını ima etti

Cao, CDC'nin bu açıklamayla yakalandığını ima ederek, ilk hastanın ABD'de ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.

Salgını Vuhan'a getiren ABD ordusu olabilir

Sözcü Cao, "(Koronavirüs) Salgını Vuhan'a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu" ifadesini kullandı.

Çin'de ortaya çıkması kaynağın Çin'de bulunduğu anlamına gelmiyor

Çin'de önde gelen epidemiyologlardan Cong Nanşan, virüsün ilk Çin'de ortaya çıkmasının, kaynağın Çin'de bulunduğu anlamına gelmediğini savunmuş, bu konuda soruşturma yapılarak kaynağın araştırılması gerektiğini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD yetkililerinin Kovid-19 hakkında "Çin virüsü" veya "Vuhan virüsü" söylemlerine tepki göstererek, kaynağın Çin olmayabileceğini savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER