Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD televizyonuna konuştu: Meydan okudu!

ABD'nin CBS News TV kanalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunduğunda yaptığı röportajın bir bölümünü yayınladı. Erdoğan'ın sözleri TV kanalı tarafından "Türkiye Cumhurbaşkanı ABD için potansiyel riske rağmen Rus füze savunma sistemini edinme konusunda meydan okuyor" ifadeleriyle paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD televizyonuna konuştu: Meydan okudu!

ABD'nin CBS News TV kanalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'ta bulunduğunda yaptığı röportajın bir bölümünü yayınladı. 

CBS News kanalı muhabiri Margaret Brennan'ın sorularını yanıtlayan Erdoğan, teslim edilmeyen F35 uçağıyla ilgili "Peki şu anda benim bu 5 tane uçağım neden verilmiyor. Bu parayı ben ödedim" ifadelerini kullandı. Erdoğan bir set daha S400 alacak mısınız sorusuna ise "Ne demek. Tabii ki evet" dedi.

CBS, Erdoğan'ın sözlerini "Türkiye Cumhurbaşkanı ABD için potansiyel riske rağmen Rus füze savunma sistemini edinme konusunda meydan okuyor" ifadeleriyle paylaştı.

Erdoğan, 'S400'lerin satın alınma işlemine neden devam ediyorsunuz?' sorusuna, "Ben Başkan Biden'a gerekenlerin hepsini söyledim. Şu anda da aracılığınızla şunu söyleyeyim; bakın biz F35 uçaklarını aldık. 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Fakat bizim bu 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptığımız uçaklarımızı Amerika bize teslim etmedi. Peki şu anda benim bu 5 tane uçağım neden verilmiyor. Bu parayı ben ödedim" cevabını verdi. 

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın uluslararası basın önünde söylediği "Türkiye bize bu parayı verdi, neden onlara F-35'leri vermiyoruz?" sözlerini de hatırlatan Erdoğan, Brennan'ın, ABD hükümeti tarafından yapılan 'S400'leri aldığınız için ödemedi' açıklamasına ise şu karşılığı verdi:

"Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermeyeceksiniz ve savunma noktasında benim başka bir ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz. Bakın bu konuda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, gayet güzel bir açıklama yaptı. Ve dedi ki 'Biz ortaklarımızın kimden, nereden, ne kadar herhangi bir sistem satın aldığına müdahale edemeyiz'. Kim bu? Stoltenberg, NATO'nun Genel Sekreteri. Buyurun gerçek ortada.Türkiye'nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Türkiye kendi güvenliğini kendisi temin edemezse acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak. Sen bana Patriot vermeyeceksin. Benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini almama da müdahale edeceksin. Böyle bir şey olamaz."

Margaret Brennan'ın "Hala bir set daha S400 almaya niyetlisiniz gibi görünüyor?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonraki dönemde de kimse bizim, savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden, ne kadar, ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz" cevabını verdi. Brennan'ın 'evet' der gibisiniz yorumu üzerine Erdoğan "Ne demek. Tabii ki evet" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER