Daha yeni Erdoğan'la el sıkışan Sisi'nin Mısırı'ndan Türkiye'ye sert açıklama

Türkiye ile Mısır arasındaki yumuşama sinyallerinin ardından Mısır'dan Türkiye ilgili yapılan açıklama şaşkınlık yarattı

Daha yeni Erdoğan'la el sıkışan Sisi'nin Mısırı'ndan Türkiye'ye sert açıklama

Türkiye ile Mısır arasındaki yumuşama sinyallerinin ardından Katar'daki Dünya Kupası resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile el sıkışması ilişkilerin düzelme yoluna girdiği yorumuna yol açmıştı.

Ancak bugün Mısır'dan şaşırtan bir açıklama geldi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Türkiye'nin Suriye ve Irak'a yönelik operasyonlarını derhal durdurması gerektiğini belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Mısır, kan dökülmesini ve daha fazla istikrarsızlığı önlemek için gerilimin düşürülmesi çağrısı yapıyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada Türkiye'nin operasyonlarının Suriye ve Irak'ın egemenliğine aykırı olduğu ileri sürülerek, “Kardeş Arap ülkeleri Irak ve Suriye'ye son günlerde Türkiye ve İran tarafından düzenlenen saldırıları büyük endişeyle takip ediyoruz. Bu saldırılar iki ülkenin egemenliğinin ihlalidir” denildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER