Darbeci Hafter'e bağlı komutan Ali Yusuf Muhammed'den Türkiye itirafı

Darbeci Hafter'in 2014 yılından beri içinde bulunan komutan Ali Yusuf Muhammed Türkiye ile ilgili itirafta bulundu. Muhammed, "Türkiye ile Trablus hükümeti arasındaki anlaşmayla moralimiz bozuldu" dedi.

Darbeci Hafter'e bağlı komutan Ali Yusuf Muhammed'den Türkiye itirafı

Ali Yusuf Muhammed, Libya ordusunun başlattığı Barış Fırtınası operasyonunun kendileri için ağır bir darbe olduğunu itiraf etti.  

Bir süre öncesine kadar Libya'da darbeci Hafter'in hava filosunu komuta eden ve yakın zamanda Libya ordusu tarafından tutuklanan Ali Yusuf Muhammed, TRT Haber'e konuştu.

Muhammed, "Ülkenin doğusu ve güneyi halen Hafter'in elinde. Ancak Terhune'yi ve Trablus Havaalanı'nı kaybetmeyi beklemiyorduk. Bize 'başkent Trablus'u alın' talimatı verildi ama alamadık. Türkiye ile Trablus hükümeti arasındaki anlaşmayla moralimiz daha da bozuldu." dedi.

Hava desteğinin Cufra'daki üsten sağlandığını söyleyen Muhammed, Hafter'in elindeki hava gücüyle ilgili kritik bilgiler de verdi:

"Yaklaşık bin 500 hava saldırısı yaptık. Savaş uçağı sayımız değişken; 10 ile 15 arasında. Çünkü arızalananlar oluyor. 6 tane insansız hava aracımız (İHA) var. Bunlar, büyük tip İHA'lar. Onlar Harrube Hava Üssü'nde. Orada Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen teknisyenler çalışıyor."

Hafter güçlerine destek veren ülkelerin Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Mısır olduğunu dile getiren Muhammed, bu ülkelerden kendilerine gelen yardımlara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Mühimmatlar Birleşik Arap Emirlikleri'nden kargo uçaklarıyla getiriliyor. Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi başlangıçta 2 taneydi. Sonrasında sayısı arttıysa, bilmiyorum. Rus Wagner şirketi bizim için savaşıyordu ama militanları nasıl getiriyorlar, bilmiyorum."

Ali Muhammed Yusuf, sivillere yönelik saldırıların ise "yanlışlıkla" yapıldığını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER