Direnişin son kalesi Pencşir düştü mü? Taliban zafer kutladı, direnişçiler ağır kayıplar verdirdikleri iddia etti

Afganistan'da Taliban'a karşı çıkan son vilayet Pencşir'le ilgili çelişkili haberler geliyor. Tabilan, Pencşir'e de girdiğini ileri sürdü, Kabil'de kutlama yapıldı. Ancak Afganistan Halk Direniş Cephesi, direnişe devam ettiklerini belirtirken, Taliban'ın ağır kayıplar verdiğini iddia etti

Direnişin son kalesi Pencşir düştü mü? Taliban zafer kutladı, direnişçiler ağır kayıplar verdirdikleri iddia etti

Afganistan'da direnişin son kalesi olan Pencşir vilayetine de Taliban'ın girdiği ileri sürüldü.

Taliban'dan yapılan açıklamada Pencşir'de de kontrolün ele geçirildiği belirtilirken, "Pencşir'deki Paryan bölgesi tamamen ele geçirildi" ifadesi kullanıldı. 

Afganistan'ı terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin Birinci Yardımcısı Emrullah Salih ise katıldığı Afganistan Halk Direniş Cephesi'nin Pencşir'de direnişe devam ettiğini ileri sürdü.

Salih, ülkeden kaçtığı iddialarına ise "Kaçmadım. Pencşir'deyim ve Afganistan Halk Direniş Cephesi saflarında Taliban'a direnmeye devam ediyorum" cevabını verdi.

Direniş cephesinden çatışmaların sürdüğü, Taliban'ın ağır kayıplar verdiği de bildirildi.

Kabil'de Taliban üyelerinin Pencşir'in düştüğü haberlerinden sonra zafer kutlamalarıyla havaya ateş ettikleri görüldü. 

Taliban Sözcülerinden Zabihullah Mücahid ise Twitter'dan yaptığı açıklamada "Kabil'de ve ülke genelinde havaya ateş açmaktan kaçının ve bunun yerine Allah'a şükredin. Silah ve mühimmat senin elinde, kimsenin boşa harcamaya hakkı yok. Soğuk mermilerin sivillere zarar verme olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden gereksiz yere ateş etmeyin." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER