Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İsveçli bakanın yüzüne karşı sert tepki: Siz kimden yetki aldınız?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, İsveçli bakana sert tepki gösterdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İsveçli bakanın yüzüne karşı sert tepki: Siz kimden yetki aldınız?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, İsveçli bakana Suriye ile ilgili yorumları nedeniyle sert tepki gösterdi.

Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

- Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çıkmasını istiyoruz. Suriye, İsveç yönetimine veya AB'ye böyle bir yetki mi verdi? 
- Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ams siz PKK'ya destek olmak için çekil diyorsunuz. 

- İdlib'den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. 

- İnsani konularda duyarlılığını takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim.

- İkincisi siz diyorsunuz ki, Kıbrıs'ın egemenlik hakkı. Peki niye Kıbrıs Türkleri'nin haklarından niye bahsetmiyorsunuz? Hidrokarbon kaynakları üzerinde onların hakkı yok mu? Neden buna vurgu yapamıyorsunuz? Çünkü AB içinde dayanışma sergilemek istiyorsunuz. 
- Ama yanlış işte dayanışma içinde olmak insani körleştirir. Yunanistan, sınırda ve Ege denizinde bu kadar mültecinin botlarını batırırken, niye onları eleştirmiyorsunuz? Bizim de samimi olarak itirazımız bu çifte standarta. Lütfen bunlardan kurtulun.

- Biz PYD/YPG/PKK hiç ayrım yapmıyoruz. Sizi de böyle görmek istiyoruz. Ofis açtırdınız, ofisin başına gelen adam kara para akladı. Bunlar terörist. Suriyeli diğer Kürtleri dinleyin. Avrupa'daki Suriyeli Kürtleri dinleyin. PKK dışında birçok Kürt dernek var. Onlarla sizleri buluşturabiliriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER