Dünya bunu konuşuyor: İnsanda denenen aşıda ilk testler pozitif!

Koronavirüs salgınından etkilenen dünyaya ABD'den sevindirici bir açıklama geldi. Moderna isimli şirket insanlar üzerinde yaptıkları ilk testlerin sonuçlarının pozitif olduğunu duyurdu.

Dünya bunu konuşuyor: İnsanda denenen aşıda ilk testler pozitif!

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs için aşı ve ilaç çalışmaları çeşitli ülkelerde sürerken, Amerika Birleşik Devletleri'nden umut veren bir açıklama geldi.

Massachusetts'te bulunan Moderna isimli şirket, insanlar üzerinde yapılan ilk denemelerin sonuçlarının pozitif olduğunu duyurdu. 

Şirket, insanlar üzerinde yapılan ilk deneylerin sonuçlarının olumlu olduğunu belirtirken, yetkililer de aşının güvenli olduğunun onaylandığını vurguladı.

Şirket, deneye katılan 8 insanın sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Açıklamayı yapan Dr. Tal Zaks, “Birinci fazda ilk verilere göre aşı bağışıklık sisteminin mücadelesine destek verdi” dedi. 
Şirketin yaptığı açıklamaya göre deney sonrasında deneklerden alınan antikorların, Covid-19’u yenen hastaların antikorlarıyla aynı seviyede olduğu duyuruldu. Şirket mRNA-1273 isimli aşının genel olarak güvenli olduğunu ve denekler tarafından tolere edilebildiğini açıkladı.

Moderna’nın bu açıklamasının ardından şirketin hisseleri yüzde 25 arttı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER