Erdoğan: Keşke Esed gelse, görüşürdüm!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Keşke Esed Özbekistan'a gelse, görüşürdüm" dediği ileri sürüldü

Erdoğan: Keşke Esed gelse, görüşürdüm!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay toplantısı için Özbekistan'da. Bugün Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'le görüşecek.

İran Haber Ajansı Tasnim, Erdoğan'ın Şanghay toplantısında Suriye Devlet Başkanı Esad'la da görüşeceğini ileri sürmüştü. Ancak Esad gelmediği için bu görüşme olmayacak.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan'ın Özbekistan'a hareketinde önce yapılan AK Parti'nin MKYK toplantısında konunun gündeme geldiğini ileri sürdü. Selvi, bugünkü yazısında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanghay ziyareti, hafta başında yapılan AK Parti MKYK toplantısında da gündem oluyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Semerkant’ta Esed’le görüşeceğine dair haberler olduğu hatırlatılarak, “Erdoğan ile Esed görüşecek mi?” diye soruyorlar. Çavuşoğlu, “Esad Şanghay beşlisine gelmiyor. Böyle bir davet de yok” diyor. Tabii Esed gelmiyorsa o zaman görüşme de olmayacak demektir. Zaten zirve başladı, Esed yok. Böyle bir görüşme de yapılmayacak" ifadelerini kullandı.

Selvi bunun üzerine Erdoğan'ın şunları söylediğini vurguladı:
 
“Keşke Esed Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Ama o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tutumundan dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını korumayı tercih etti. Kendi kontrol ettiği alanları korumayı düşündü. Ama büyük toprakları koruyamadı” diyor. Erdoğan ikinci kez, “Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm” dedikten sonra şöyle devam ediyor, “Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o zaman kendisine ‘Bak, böyle yaparsanız Suriye bölünür’ dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık ama silahları yok diye düşündü. Bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Ama oraya Amerika’nın, Rusya’nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını korumayı tercih etti ama Suriye’nin büyük topraklarını koruyamadı” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER