Esad Rejimi Güçleri Türk Gözlem Noktalarının Olduğu Kritik Bölgeye Girdi!

Suriye'de İdlib'e giden yoldaki kritik öneme sahip Serakib bölgesi, anlaşmalar hiçe sayılarak Esad güçleri tarafından ele geçirildi. İdlib'deki Türk gözlem noktalarının bazılarıyla karadan direk ulaşım imkanı kapandı.

Esad Rejimi Güçleri Türk Gözlem Noktalarının Olduğu Kritik Bölgeye Girdi!

Esad rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib'in güneyi ve güneydoğusunda karadan ilerlemeye devam ediyor.

Suriye'de İdlib'e giden yolda iki ana yolun kavşağında yer alan kritik öneme sahip Serakib bölgesi, Esad güçleri tarafından ele geçirildi. Rusya destekli Beşşar Esad rejimi güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak, İdlib'in Serakib ilçesine hakim oldu. 

ESAD GÜÇLERİ ELE GEÇİRDİ

Muhalif ve rejim karşıtı silahlı gruplar ile rejim güçleri arasında uzun süren şiddetli çatışmaların ardından, Rusya'nın hava desteğiyle Serakib ilçe merkezi, Esad güçlerince ele geçirildi. Rejim güçleri, İdlib'in güneydoğusundaki Serakib ilçe merkezini kuşatmaya almıştı.

SERAKİB'İN ÖNEMİ

Serakip ve çevresinde Türk askerinin konuşlandığı 4 ayrı gözlem noktası bulunuyor. Esad güçlerinin ilçeyi ele geçirmesiyle bu gözlem noktalarıyla ilgili endişe oluştu. 

İlçede yaşayan 170 bin civarında sivil, rejim ve destekçilerinin Kasım 2019'dan bu yana düzenlediği saldırılar neticesinde göç etti. İdlib'in güneydoğusunda, il merkezine 16 kilometre mesafede yer alan ilçe, İdlib'e açılan kapı olarak biliniyor.

Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan M5 karayolu ve Halep-İdlib-Lazkiye illerini bağlayan M4 karayolunun ilçeden geçmesiyle de stratejik önemini artırıyor.

ESAD REJİMİ İDLİB'İ HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi konumunda bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 gerginliği azaltma bölgesi oluşturuldu. Rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı bu 4 bölgeden İdlib hariç kalanları, Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi.

17 Eylül 2018'de varılan Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan beri Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 677 bine ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER