Esad rejimi Suriye’den ayrılanları geri çağırıyor

Beşşar Esad rejimi, yaşanan kanlı saldırılar sonucu ülkeden ayrılanları geri çağırdı. Yapılan açıklamada dahili ve harici firar suçu işleyenler için cezanın tamamına ilişkin genel af içeren kanun çıkarıldığı duyuruldu.

Esad rejimi Suriye’den ayrılanları geri çağırıyor

Suriye’de Esad rejimi, savaş nedeniyle ülkeyi terk edenlerden geri dönmelerini istiyor.

Daha önce de Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için genel aflara imza atan Beşşar Esad, benzer bir kararı yürürlüğe koydu.

FİRAR SUÇU İŞLEYENLERE AF 

Rejimin haber ajansı SANA, “Esad, 25 Ocak 2022 tarihinden önce dahili ve harici firar suçu işleyenler için cezanın tamamına ilişkin genel af içeren kanunu çıkardı.” bilgisini paylaştı.

Esad rejiminin kararına göre af kararından, Savaş Suçu Yasası’nın 100 ve 101’inci maddelerine tabi olanlar yararlanabiliyor.

Suriye’de bulunanların af kararından yararlanabilmesi için 3 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları gerekiyor. Ülkeden kaçanlar için bu süre 4 ay olarak belirlendi.

Suriye’de 2011’de başlayan protesto gösterilerini bastırmak isteyen Esad rejiminin kanlı saldırıları nedeniyle yaklaşık 400 bin Suriyeli hayatını kaybetti.

Rejimin kanlı saldırılarından kaçanlar, Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e sığındı. Sığınmacıların önemli bir bölümünü çocuklar oluşturuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER