Evde koronavirüs karantinasına uymayanlara para ve hapis cezası!

Dünyaya yayılan koronavirüs salgını sebebiyle Avustralya'da 5 kişi hayatını kaybetti, 313 kişi de koronavirüs vakasına yakalanmış durumda. Yurt dışından dönen kişilerin 14 günlük karantina süresine uymaması durumunda para ve hapis cezası alacağı belirtildi.

Bloomberg
Evde koronavirüs karantinasına uymayanlara para ve hapis cezası!

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yurt dışından dönen herkesin kendilerini 14 gün süreyle karantinaya alması ve uluslararası yolcu gemilerinin 30 gün boyunca Avustralya limanlarına yanaşamayacağını açıkladı. Açıklamanın ardından eyalet hükümetleri harekete geçti.

Para ve hapis cezası uygulanacak

Yeni Güney Galler (NSW), Queensland ve Victoria eyalet başbakanları yaptıkları açıklamalarda, bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni kurallara uymayanlara para ve hapis cezası uygulanacağını duyurdu.

6 aya kadar hapis cezası

Kendilerini tecrit etmeleri gerekirken buna uymayanlara Victoria’da 20 bin, Queensland’da 13 bin ve NSW’de 11 bin dolara kadar para ve 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek.

Takip edilecekler

Karantina kurallarına uymayanların, güvenlik birimlerinin rastgele kontrolleriyle takip edileceği belirtildi.

Yaşları 78- 95 arasında değişen 5 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği Avustralya’da toplam vaka sayısı 313’e ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER