Evini Yabancı Uyruklulara Kiralamak İstemeyen Kişiye 'Ayrımcılık' Cezası!

Almanya'da bir ev sahibi, dairesini Almanlara kiraya vermek istedi. Verdiği ilanda 'Sadece Alman' kiracı istediğini belirtti. Afrikalı bir kiracı adayı ise o ev sahibine dava açtı ve kazandı. Ev sahibi, kiracı adayına bin euro tazminat ödeyecek.

Evini Yabancı Uyruklulara Kiralamak İstemeyen Kişiye 'Ayrımcılık' Cezası!

Almanya'nın Augsburg kentinde dairesini sadece Almanlara kiralamak isteyen bir ev sahibi, Afrikalı bir kiracı adayının açtığı davayı kaybetti.

Ev sahibinin dairesini kiralamak için verdiği ilanda 'Sadece Alman" kiracı istediğini belirtmesi, mahkemece 'yabancılara yönelik açık ayrımcılık' olarak değerlendirilerek, bu ayrımcılığın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğine hükmedildi.

'HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLEMEZ'

Yargıç Andreas Roth, kendisine ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle ev sahibi hakkında dava açan Burkina Fasolu davacıyı tamamen haklı bularak, "Yabancılara yönelik bu şekilde açık bir dezavantaj yaratılması hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi.

BİN EURO TAZMİNAT ÖDEYECEK

Roth, "Suçlar ve eylemler vatandaşlar değil insanlar tarafından işlenir" ifadesini kullandı. Ev sahibi, ayrımcılık nedeniyle Afrika kökenli kiracı adayına bin euro tazminat ödemeye mahkum edildi. Mahkeme ayrıca ev sahibini bir daha 'Sadece Alman'a' türünden bir ifade içeren ilan vermekten men etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER