Fransa'da hükümet bir belediye başkanını 'yolsuzluk' suçlamasıyla görevinden aldı

Fransa’nın kuzeybatısındaki Pas-de-Calais bölgesindeki Hesdin kasabası belediye başkanı Stephane Sieczkowski-Samier, yolsuzluk suçundan görevden alındı. Sieczkowski-Samier, Fransa’da 5. Cumhuriyet tarihinde bakanlar kurulu kararıyla görevden alınan 6. belediye başkanı oldu.

Fransa'da hükümet bir belediye başkanını 'yolsuzluk' suçlamasıyla görevinden aldı

İçişleri Bakanlığı tavsiyesi ve Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınan Sieczkowski-Samier’ye, yolsuzluk, kamu fonlarını kötüye kullanma, imzada sahtecilik, silah bulundurma yasasını ihlal gibi suçlamalar yöneltiyor.

Anayasa Mahkemesi, Sieczkowski-Samier’in seçim kampanyası hesaplarını onamamış ve belediye başkanına seçme ve seçilme yasağı getirilmesini talep etmişti.

Sieczkowski-Samier yerine gelecek seçimlere kadar belediye başkan yardımcısı görevi sürdürecek.

"KÜÇÜK SARKOZY"

Stephane Sieczkowski-Samier, ilk kez 2014 yılında 22 yaşında Fransa’nın en genç belediye başkanı sıfatıyla bu göreve seçilmişti.

Fransa’da ilk kez seçimi kazandığında kısa boyu ve çok hırslı olması itibarıyla eski cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarcozy'ye atıfla “küçük Sarkozy” olarak kamuoyunda tanınan belediye başkanın, yolsuzluk ve usulsüzlükle ilgili suçlarının kabarması üzerine belediye meclisi de kendisine güven oylu vermedi ve bakanlık tarafından görevden alınmasını destekledi.

Çarşamba günü gözaltına alındıktan sonra 1 gün boyunca adli polis tarafından sorgulanan Sieczkowski-Samier, 12 Eylül’de mahkeme önüne çıkacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER