Fransa'nın Doğu Akdeniz oyunu ortaya çıktı: Yunanistan'a savaş uçağı kazığı!

Fransa'nın Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ın yanında yer almasının nedeni ortaya çıktı. Yunanistan'a 18 adet Rafale tipi savaş uçağı satacaklar

Fransa'nın Doğu Akdeniz oyunu ortaya çıktı: Yunanistan'a savaş uçağı kazığı!

Fransa, Doğu Akdeniz'deki gerilimde Yunanistan'ın yanında yer alırken, Türkiye'nin karşısına çıkmıştı.

Hatta Fransa Devlet Başkanı Macron, Türkiye'yi tehdit etmekten bile sakınmamış, Yunanistan'ı desteklediğini bildirmişti.

Son olarak da Fransa en büyük uçak gemisini Doğu Akdeniz'e gönderme kararı almıştı.

Bütün bunların ardından savaş uçağı satma planı çıktı.

Fransa, ürettiği Rafale tipi savaş uçaklarını çeşitli ülkelere satmak için yoğun çaba harcamış, ancak istenen hedefe ulaşamamıştı.

Şimdi ise Yunanistan'ın Fransa'nın yanında yer almasının karşılığı olarak bu uçaklardan 18 tanesini almaya hazırlandığı bildirildi.

Yapılan anlaşmaya göre 18 uçağın 8'i Yunanistan'a hibe edilecek. Hibe edilecek uçakların ise Libya'daki el Vatiyye Hava Üssü'nde görev yapmış olan uçaklar olduğu belirtiliyor.

Haberde, diğer 10 uçak için ise Yunanistan'ın üretici firmaya sipariş vereceği bildiriliyor. Bu uçakların ücretinin isi ciddi bir miktar olduğu belirtiliyor.

Böylece Fransa hedefine ulaşırken, halkı mali sıkıntılarla boğuşan Yunanistan yine bütçesinin önemli bir kısmını savaş uçakları için harcamış olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER