Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Kocaman, "Otandastar Qory" Başkanı ile görüştü

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, Kazakistan diaspora koordinasyonundan sorumlu kurum ve kar amacı gütmeyen anonim şirket olan "Otandastar Qory" (Yurttaşlar Fonu) Başkanı ve Kazakistan’ın Türkiye Cumhuriyeti eski Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile Astana'da bir araya geldi.

Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Kocaman, "Otandastar Qory"  Başkanı ile görüştü

Saparbekuly'i "Otandastar Qory" Başkanı olarak göreve başlamasından dolayı tebrik eden Dr. Kocaman, Türk Dünyasındaki son gelişmeler ve TDT’nin 11 Kasım 2022'de düzenlenen Semerkant Zirvesi hakkında bilgi aktardı.


TDT’nin dünyanın farklı bölgelerindeki Türk diasporaları arasındaki iş birliğini daha da derinleştirmek ve koordine etmek için çeşitli proje ve faaliyetler yürüttüğünü vurgulayan Kocaman, önümüzdeki dönemde ortak etkinlikler düzenlemek üzere "Otandastar Qory" ile Mutabakat Zaptı imzalamaya hazır olduklarını bildirdi. 


A. Saparbekuly, TDT heyetine "Otandastar Qory"nin görevleri ve faaliyetleri ile TDT Üye ve Gözlemci Devletleriyle dünyanın diğer bölgelerindeki plan ve projeleri ve yaklaşan etkinlikleri hakkında bilgi verdi.


Abzal Saparbekuly ayrıca Türk diasporalarının ortak bir web platformunun oluşturulması konusunu gündeme getirerek, üçüncü ülkelerde diaspora toplantıları düzenlenmesinin öneminin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER