Hesap ver Çin: Bu ne?

Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Ermenistan'a gönderdiği kolilerin üzerindeki Ağrı Dağı yazısı için izahat istedi

Hesap ver Çin: Bu ne?

Çin'in Ermenistan'a koronavirüs için gönderdiği yardım paketlerinin üzerinde Ağrı Dağı ile ilgili skandal bir yazı aldı.

Yazıda Ağrı Dağı Ermenistan sınırları içindeymiş gibi "Dostluğumuz Ağrı Dağı’ndan daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun olsun” ifadeleri yer alıyordu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ermenistan'a gönderdiği yardım paketlerinde yer alan 'Ağrı Dağı' ifadesi hakkında Çin'in Ankara Büyükelçisi ve Çin Dışişleri Bakanlığı'nda izahat istendiğini açıkladı.

Aksoy, "Çin Büyükelçisi Ermenistan’a gönderdikleri yardımların bir yerel yönetim tarafından hazırlandığını ve bir özel şirket tarafından Erivan’a ulaştırıldığını, söz konusu yerel yönetim tarafından paketlerin üzerine sadece Çince ifadeler yazıldığını ve bunlarda Ağrı Dağı’ndan bahsedilmediğini, Ağrı Dağı’na atıf yapan İngilizce ifadelerin ise sonradan eklendiğinin anlaşıldığını bildirmiştir. Çin Büyükelçisi halihazırda durumun araştırılmakta olduğunu ve sonucundan tarafımıza bilgi verileceğini söylemiş ve bu vesileyle Çin’in Türkiye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ifade etmiştir" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER