İdlib anlaşmasının ardından duyurdular: "Ateşkese uymayacağız"

Türkiye ve Rusya arasında yapılan İdlib ateşkes anlaşması sonrası Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ), ateşkes kararına uymayacaklarını ve savaşa devam edeceklerini açıkladı

İdlib anlaşmasının ardından duyurdular: "Ateşkese uymayacağız"

İdlib'de faaliyet gösteren Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ), Rusya ile Türkiye'nin ateşkes anlaşmasına uymayacaklarını ilan etti.

İdlib'in büyük kesiminde etkinlik gösteren Heyet Tahrir el-Şam, Türk-Rus heyetlerinin mutabık kaldığı İdlib ateşkes anlaşmasına uymayacaklarını ve saldırılara devam edeceklerini açıkladı.

Türkiye Rusya görüşmesi sonucu varılan İdlib anlaşması maddeleri şöyle:

  • İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01’den itibaren durdurulacak.
  • M4 karayolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak.
  • Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 kilometre batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER