İngiltere Başbakanı Johnson hayalini açıkladı: İçinde Türkiye de var

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hayalini Avrupa'da yeni bir Roma İmparatorluğu kurmak olarak açıkladı ve içinde Türkiye'nin de yer alacağını iddia etti

İngiltere Başbakanı Johnson hayalini açıkladı: İçinde Türkiye de var

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Madrid'deki NATO zirvesinde gazetecilerin sorularını cevaplarken, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Johnson, hayalinin aslında Avrupa’da bir Roma İmparatorluğu kurmak olduğunu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da kendisine destek verdiğini açıkladı. 

Johnson, “Aslında fikir ilk olarak Macron’dan çıktı. Gerçi ben bunu Dışişleri Bakanı olduğum süreçte de düşünmüştüm. Roma İmparatorluğu kadar büyük hatta Eurovision kadar kapsayıcı bir yapı düşünün. İsrail, Ukrayna, Türkiye gibi ülkelerin de içerisinde olduğu" dedi.

Jonhson, Akdeniz ve çevresindeki ülkelere dayanan vizyondan yola çıkılması gerektiğini belirtti ve yeni mekanizmayı ‘Eurovision’a benzetti’. Johnson, Türkiye’nin bu oluşumda yer almasının ‘hayati’ olduğunu da ifade etti.

Johnson, Avrupa ve yakın komşuları arasında işbirliği sağlamanın bir yolu olarak Roma İmparatorluğu’nun modern bir versiyonunun önemini vurguladı. Avrupa siyasi topluluğu fikrine alternatif bir plan olarak Türkiye ve Kuzey Afrika devletlerini içeren bir ortaklık vizyonunu savundu.

Johnson Roma İmparatorluğu'nun “Mare Nostrum”una (Akdeniz ve çevresindeki ülkelere) dayanan bir vizyonu olduğunu söylerken, bu yüzden bence Türkiye orada olmalı, bence Mağrip (kuzeybatı Afrika) orada olmalı ve bence temelde Mare Nostrum’u yeniden yaratmalıyız.” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER