İngiltere'de gündem Erdoğan: Cesaretli ve risk almaya hazır!

İngiltere'nin çok satan gazetelerinden Financial Times'ta bugün yayınlanan makalede, "Türkiye'nin lideri risk almaya hazır" yorumu yapıldı.

İngiltere'de gündem Erdoğan: Cesaretli ve risk almaya hazır!

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hamlelerini yakından takip eden ülkelerden olan İngiltere'nin ekonomi ve siyaset dünyasının etkili gazetesi Financial Times'ta Türkiye ile ilgili çarpıcı bir makale kaleme alındı.

Yayın kurulu tarafından hazırlandığı belirtilen makale özetle şöyle:

- Doğu Akdeniz’de gerilim tırmanırken bir mantık hatası var. Uluslararası konferanslarda dünya liderleri fosil yakıtlardan uzaklaşılması gerektiğini sürekli vurguluyor. Fakat yeni petrol ve doğal gaz kaynaklarının hakimiyeti için savaş riskini alabiliyorlar. 

- Türkiye Kıbrıs açıklarında arama çalışmalarına devam edeceğini açıkladı, Avrupa Birliği buna karşı çıktı, Yunanistan olası bir çatışmanın sinyalini verdi ve Fransa da bölgedeki askeri varlığını kuvvetlendireceğini duyurdu. 

- Gerilimin şu anda tırmanmasının arkasında Türk ordusunun Suriye ve Libya’daki hamleleri yer alıyor. Ankara, Libya’da rüzgarı arkasına almayı başardı ve bu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Doğu Akdeniz’de daha sert adımlar atması için cesaret verdi.

- Türkiye ile daha iyi ilişki kurulması hedeflenmeli. Sayın Erdoğan’ın elini kuvvetlendirmeden Türkiye ile ilişkileri geliştirmek hedeflenmeli. Türkiye’nin lideri değişken ve risk almaya hazır. Fakat aynı zamanda güç dengesini takdir ediyor ve gerekli durumlarda pragmatik olabiliyor.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konusunda karşıt görüşte omduğu Putin'le işleyen bir ilişkisi var. Doğu Akdeniz için de AB ile görüşme sinyali verdi.

- AB ve Türkiye’nin bu gaz rezervleri konusunda ilişkilerinde feda edebilecekleri çok fazla şey var. Ayrıca Fransa, Yunanistan, Türkiye’nin NATO üyesi olması çözümün daha hızlı ve pratik olarak yapılması gerektiğini gösteriyor. 

- Doğal gaz kömürden daha az doğaya zarar veriyor ve AB ülkeleri doğal gazı yoğun olarak kullanıyor. Doğal gaz, temiz enerji kaynakları için bir geçiş olabilir ve Akdeniz’den çıkarılacak doğal gaz Rusya’ya olan bağlılığa bir alternatif yaratacaktır. 

- Sadece  bu sebeple bile Avrupa Birliği bu konuyu umursamamazlık yapmamalı ve Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de rahatça enerji aramasına izin vermemeli. Bu tartışmadan ve gerilimden kaçılamaz fakat bu sorun yönetilebilir ve yönetilmeli de.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER