İngiltere'nin Afgan göçmenlerle ilgili Türkiye planı: Yok artık!

İngiltere'nin Afgan göçmenlerle ilgili planı ortaya çıktı. Savunma Bakanı Ben Wallace,  İngiltere'nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.

İngiltere'nin Afgan göçmenlerle ilgili Türkiye planı: Yok artık!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, halihazırda 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını vurgulamıştı.

Buna rağmen İngiltere'nin Afgan göçmenlerle ilgili Türkiye planı yaptığı ortaya çıktı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere'nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.

The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde Wallace, planın detaylarından bahsetmedi.

Wallace ayrıca ABD'nin Afganistan'ı terk etmek için son tarihi olan 31 Ağustos'tan önce "hiçbir ülkenin tahliyelerini tamamlayamayacağını" ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı, bu haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

- Birleşik Krallık basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye'de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

- Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2021, 23:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER