İngiltere Türkiye'yi neden kırmızı listede tutuyor: Varyant bahane, bakın asıl neden ne? 

İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeye alması ve uzunca bir süredir de o listede tutmasıyla ilgili Fatih Altaylı'ya konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çarpıcı bir açıklamada bulundu

İngiltere Türkiye'yi neden kırmızı listede tutuyor: Varyant bahane, bakın asıl neden ne? 

İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeye alması ve uzun süredir de o listede tutmasıyla ilgili Habertürk yazarı Fatih Altaylı çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeye köşesinde yer veren Altaylı'nın yazısı şöyle:

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile konuştuk.

Mevzumuz İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeye alması ve uzunca bir süredir de o listede tutması idi.

Ben dün Türkiye’nin GISAID sistemine varyant dizilimlerini yüklemediği için Türkiye’nin uzunca bir süre kırmızı listede kaldığını ve şimdi vakaların yüzde 4’e yakınının varyant dizilimi sisteme koyulduğu için büyük ihtimalle Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılacağını yazmıştım.

Bakan Koca’nın bu yazıma “kısmi” itirazları vardı.

“Yazdıklarınız doğru ama tek neden bu değil” dedi.

Ve anlattı:

“Dediğiniz gibi biz GISAID sistemine varyant sekanslarını tam olarak girmiyorduk. Böyle bir zorunluluğumuz da yoktu çünkü bu İngilizlere ait bir sistem yani uluslararası bir kurum değil.

İngiltere de bize buraya ille de veri gireceksiniz diye bir şey söylemedi zaten.

Biz yine de yüzde 1 civarında bir veri giriyorduk buraya.

Sonra kırmızı liste uygulamasının bu nedenle olduğu bilgisi gelince biz de girmeye başladık. Bu ay 55 bine yakın veri girdik. Yani bu artık bahane olamayacak.”

Ancak Bakan Koca’ya göre bu aslında “gerekçe” değil “bahane” idi.

“Bize bu varyant sekanslarını onların sistemine girmediğimiz için kırmızı liste uygulaması yapanlar varyant sekanslamayı beceremeyen ülkeleri ise kırmızı listeye almadılar bile. Ukrayna, Yemen, Libya ve daha pek çok ülke bu sekanslamayı yapmıyor, varyantların ne olduğundan bile haberleri yok ama bunlar kırmızı listeye alınmadı. Yani aslında iyi niyetli bir yaklaşım yok ortada” dedi.

Bu noktada Bakan’a hak vermemek mümkün değil.

Zaten İngiltere’den aldığım bilgilerde de İngiltere’nin bu yasağı turizm sezonunda uygulamasının, Türkiye’ye İngilizlerin yoğun olarak gelmesini ve bunların dönüşte ülkelerine virüs taşımalarını engelleme amaçlı koyduğu idi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunu da ekledi:

“İngilizleri çok da suçlamıyorum. Çünkü bir yandan da bizde vaka sayıları ciddi bir artış trendine girmişti ve teste göre vaka oranı yüzde 10’lara çıkmıştı. Yani kırmızı listede bunun da etkisi vardı muhakkak. Şimdi yeniden yüzde 5’lerin altına indi. Bunu da görüyorlar ve sizin de söylediğiniz gibi bize gelen bilgiler de kırmızı listeden çıkma ihtimalimizin yüksek olduğu. Ama emin olun ki, varyant sekanslarını GISAID’e yükleseydik bile bizi o listede tutacaklardı bir süre” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER