İngiltere'yi sarsan skandal: Prens Andrew'a 750 bin pound rüşvet veren Türk bakın kim çıktı!

İngiltere'de mahkeme kraliyet ailesinden Prens Andrew'le ilgili bir skandalı açıkladı. Buna göre bir Türk kadını Prens'e pasaportunda yardımcı olması için 750 bin pound rüşvet vermiş

İngiltere'yi sarsan skandal: Prens Andrew'a 750 bin pound rüşvet veren Türk bakın kim çıktı!

İngiltere, yeni bir skandalla sarsılıyor.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Daily Telegraph'ın manşetten verdiği habere göre; mahkeme bu olayı açıkladı. Haberde Prens ve York Dükü Andrew’un eski bir Goldman Sachs bankacısı olan Selman Türk isimli adamdan 1 milyon pounddan fazla para aldığı iddia edildi. 

İngiltere yüksek mahkemesi, Türk’ün dahil olduğu ve 40 milyon poundluk uluslararası dolandırıcılık davasında Türk’ün Andrew’a 750 bin poundluk “hediye” verdiğini duyurdu.

Türk’ün bu parayı Nebahat Evyap İşbilen adına pasaport işlemlerinde yardımcı olması için verdiği belirtildi. 

İşbilen’in ödemenin bir kısmını Türk’e Prens Andrew’le karşılaştığı bir dönemde verdiği belirtilirken, o dönemde FETÖ’den yakalanan milletvekili İlhan İşbilen dolayısıyla 76 yaşındaki Nebahat Evyap İşbilen’in ülkeden kaçmayı planladığı da ileri sürüldü.

Gazete, manşetinde “Dük, Türk dolandırıcıdan 1 milyon pound aldı” başlığını kullandı. Taksit taksit ödeme yapıldığı belirtilirken 225 bin doların da Andrew’un eski eşi Sarah Ferguson’a verildiği kaydedildi.

İngiliz Telegraph gazetesi, Prens Andrew’un kendisine ödenene paranın 750 bin poundunu iade ettiğini yazdı.

İngiliz mahkemesi İşbilen’in Türk’ün kendisini dolandırdığı için yasal süreç başlattığını da duyurdu. İngiliz medyası, Türk’ün İşbilen’e yardımcı olmak için görev aldığını fakat İşbilen’in şüpheleri sonrasında ikisi arasındaki ilişkinin bozulduğunu aktardı.

Mahkeme belgesinde, “2019 yılının Kasım ayı civarında Türk, İşbilen’e York Dükü’nün pasaport konusunda yardımcı olması için 750 bin poundluk ‘hediye’ vermesi gerektiğini  söyledi. İşbilen, Türkiye’de yargılanmamak için pasaportuna yardım edileceğine inanıyordu” denildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER