İngiltere’nin ev sahipliğindeki G7 Zirvesi başladı

Gelişmiş 7 büyük ekonominin liderleri, COVID-19 salgınının başlamasından bu yana ilk kez bir araya geldi. G7 Zirvesi, Galler'e bağlı Cornwall'da başladı. Gündemde salgınla mücadele, küresel jeopolitik riskler ve iklim değişikliği gibi konular var.

İngiltere’nin ev sahipliğindeki G7 Zirvesi başladı

Bu yıl 47'ncisi düzenlenen G7 Zirvesi, Galler'e bağlı Cornwall'daki Carbis Koyu'nda 11-13 Haziran'da gerçekleştiriliyor.

G7 zirvesi, salgın nedeniyle az sayıda basın mensubunun katılımıyla, yüksek güvenlik önlemleri altında yapılıyor. 

1975'te oluşturulan G7, her yıl bir ülkenin liderliğinde özellikle ekonomi gündeminin değerlendirilmesi, ortak politikaların oluşturulması ve iş birliğinin artırılması amacıyla toplanıyor.

HİNDİSTAN DAVET EDİLEN ÜLKELERDEN

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın başkanlığını yapacağı zirveye,Kanada Başbakanı Justin Trudeau,Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga,  ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel katılıyor.

Zirveye bu yıl ayrıca, Avustralya Başbakanı Scott Morrison,  Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Güney  Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi de konuk ülke liderleri olarak davet edildi.

Hindistan Başbakanı Modi'nin, ülkesinde son dönemde artan COVID-19 vakaları nedeniyle zirveye 12 Haziran Cumartesi günü video konferans yoluyla katılması bekleniyor.

MERKEL'İN SON G7 ZİRVESİ

ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, bu yıl ilk kez, Almanya Başbakanı Angela Merkel ise görevinden ayrılmadan önce son kez G7 Zirvesi'ne katılıyor.

Biden, 13 Haziran Pazar günü, eşiyle birlikte Windsor Kalesi'nde Kraliçe 2'nci Elizabeth tarafından kabul edilecek.

Ziyaret, ABD Başkanı Biden'ın Beyaz Saray'da göreve gelmesinden bu yana ilk denizaşırı resmi seyahati olması açısından önem taşıyor. Biden, 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth'in görüşeceği 13'üncü ABD Başkanı olacak.

JOHNSON' DAN ÇAĞRI

Zirvede, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının bir an önce sona ermesi için G7 liderlerine iş birliği çağrısında bulunması bekleniyor.

İngiliz hükümetinden daha önce yapılan açıklamada, Johnson'ın, "G7 liderlerine salgının ortadan kaldırılması için tüm dünyadaki insanların gelecek yılın sonuna kadar aşılanması gerektiğini" hatırlatacağı kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER