Irak'tan ABD Açıklaması: Plan Ve Mekanizmaları Hazırladık!

Irak hükümeti, ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılması için gerekli olan plan ve mekanizmayı hazırladıklarını açıkladı. Söz konusu mekanizmaya ilişkin detay verilmedi.

Irak'tan ABD Açıklaması: Plan Ve Mekanizmaları Hazırladık!

Başbakan Adil Abdulmehdi'nin Askeri Sözcüsü Abdulkerim Halaf, yaptığı basın açıklamasında, "ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılması için gerekli plan ve mekanizmaları hazırladık." dedi.

Halaf, söz konusu mekanizmaya ilişkin detay vermedi.

"HAREKET ALANINI SINIRLANDIRDI"

DEAŞ karşıtı koalisyonun Irak'taki varlığına da değinen Halaf, söz konusu güçlerin Irak askerlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti için ülkede kalabileceğini söyledi.

Halaf, "Hükümet, koalisyon güçlerinin hareket alanını sınırlandırdı. Şu an hiçbir şekilde hareket etmelerine izin verilmiyor." ifadelerini kullandı.

"YAPILAN, HOŞ GÖRÜLMEYEN BİR APTALLIKTIR"

İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin ise Halaf, "Bu yapılan, hoş görülmeyen bir aptallıktır. Süleymani, bizim konuğumuzdu ve hedef alınamaması gerekirdi." değerlendirmesinde bulundu.

"EKONOMİK İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRECEK"

Halaf, ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'a yönelik yaptırım açıklamalarını da "Trump'ın Irak'ı yaptırımlarla tehdit etmesi doğru bir tutum değil. Irak hükümeti, ABD ile ekonomik olarak iş birliğini sürdürecek." şeklinde değerlendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER