İran'da ölü sayısı artıyor, ancak karantina gündemlerinde yok

İran'da koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 19'a yükseldi. Ancak İran Cumhurbaşkanı Ruhani, hiçbir şehir ya da bölgeyi karantina altına almayacaklarını söyledi

İran'da ölü sayısı artıyor, ancak karantina gündemlerinde yok

İran'da koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 19'a yükseldi. Ancak İran Cumhurbaşkanı Ruhani, hiçbir şehir ya da bölgeyi karantina altına almayacaklarını söyledi

İran devlet televizyonuna göre, Ruhani, başkent Tahran'daki Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, ülkede birçok kentte görülen Kovid-19 salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Halka, yetkililerin tavsiyelerine uyma ve söylentilere kulak asmama çağrısında bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Hiçbir şehir veya bölge için karantina kararı gündemde değil. Bir yerin kapatılması kararı valiliğin ve bakanlıkların değil, Koronayla Mücadele Merkezi'nin sorumluluğundadır." diye konuştu. 

İstatistikler üzerinde oynama yapılmadı

Ülkede salgınla ilgili tüm önlemlerin alındığını aktaran Ruhani, "Koronavirüs, ülkedeki üretim ve işlerin durdurulması için düşmanların silahına dönüşmemelidir." ifadesini kullandı.  Birkaç hafta içinde salgının üstesinden geleceklerini ve Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla ilgili sunulan raporların "ümit verici" olduğunu dile getiren Ruhani, halka zorunlu olmadıkça kalabalık yerlerde bulunmamalarını tavsiye etti. 

Ruhani, Kovid-19 tespit kitlerinin Dünya Sağlık Örgütü yoluyla ülkeye getirildiğini aktararak, İran içinde de tespit kitlerinin üretimine başladığını kaydetti.  Ülkedeki vaka ve ölüm sayılarının gizlendiğine ilişkin iddialara da değinen Ruhani, "Hiçbir şekilde mevcut rakamları ne azaltıyor ne de artırıyoruz." diyerek, hükümetin istatistikler üzerinde herhangi bir oynama yapmadığını vurguladı.

Bakan yardımcısına da teşhis konumuştu

İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, kendisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini açıklamış, yüksek ateş nedeniyle karantinaya alındığını ve virüs testi yapıldığını aktaran Herirçi, "Birkaç dakika önce testlerin sonucu açıklandı. Ben de korona oldum. Virüsü yeneceğimizden emin olun." ifadesini kullanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER