İran eğittiği 400 teröristi İdlib'e gönderdi: SİHA korkusuyla askeri araca binmediler!

İdlib'de İran destekli gruplar, önceki gün Irak üzerinden Deyrizor'a getirilen İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun emrindeki 400 civarında terörist unsurunu İdlib'e getirdi. SİHA'lar tarafından hedef alınmamak için minibüslerle gönderildikleri belirtildi.

İran eğittiği 400 teröristi İdlib'e gönderdi: SİHA korkusuyla askeri araca binmediler!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) İdlib'de ağır darbeler indirdiği Beşşar Esad rejiminin kara gücü konumundaki İran destekli gruplar, saflarını güçlendirmek ve kayıplarını telafi etmek için 400 civarında unsurunu önceki gün Irak üzerinden Suriye'nin Deyrizor iline getirdi.

İdlib'e yollandılar

Askeri eğitimlerini İran'da tamamlayan ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun emrindeki terörist unsurlar, dün Deyrizor'dan İdlib'deki cephe hatlarına sevk edildi.

SİHA korkusuna minibüsle gönderildiler 

Kaynaklar, terörist unsurların Türk SİHA'larınca hedef alınmamak için İdlib'in güneyindeki Serakib hattına, askeri araçlar yerine minibüslerle gönderildiğini belirtti.

Geçen ay da sevkiyat yapılmıştı

İran destekli yabancı terörist gruplar geçen ay da Irak üzerinden getirdikleri 400'den fazla yabancı teröristi İdlib'e göndermişti. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde rejim saflarında yüzlerce unsurunu kaybeden söz konusu gruplar, ölen mensuplarının cesetlerini Deyrizor üzerinden Irak'a taşıyor.

İran destekli grupların Suriye'deki varlığı

İran destekli yabancı terörist gruplar, en yoğun şekilde Irak sınırındaki Deyrizor'da varlık gösteriyor. İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli terörist grupları, İran Devrim Muhafızları mensupları komuta ediyor. Halihazırda, İran Devrim Muhafızları, Kudüs Tugayı, Nüceba Hareketi, Bakir Tugayı, 104. Tugay ve 4. Fırka'ya bağlı Gays güçlerinden oluşan askeri unsurlar, İdlib ve Halep kırsalında rejim saflarında savaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER