İran 'Yanlışlıkla' Düşürdüğü Uçağın Kara Kutusunu Ukrayna'ya Gönderecek!

İran, hava savunma sistemleri tarafından yanlışlıkla düşürüldüğü açıklanan ve 176 kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının kara kutusunu Ukrayna'nın talebi üzerine ülkeye gönderme kararı aldı

İran 'Yanlışlıkla' Düşürdüğü Uçağın Kara Kutusunu Ukrayna'ya Gönderecek!

İran, hava savunma sistemleri tarafından yanlışlıkla düşürüldüğü açıklanan ve 176 kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının kara kutusunu Ukrayna'nın talebi üzerine ülkeye gönderme kararı aldı. İran, uçağın düşülmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada kara kutuyu başka bir ülkeye göndermeyeceğini açıklamıştı.

İRAN'DA OKUNMAYACAK

Ukrayna'dan olayı incelemek için gelen uzmanlarla toplantılar yaptıklarını aktaran Rızayifer, "Uçağın kara kutusu İran'da okunmayacak. Kara kutu, Ukraynalıların talebi doğrultusunda bu ülkeye nakledilecek" dedi.

BAŞARILI OLUNMAZSA FRANSA'YA GÖNDERİLECEK

Rızayifer ayrıca Fransa, Kanada ve ABD'li uzmanların yardımıyla kara kutunun öncelikle Kiev'de analiz edilmesinin kararlaştırıldığını belirterek "Bunda başarılı olunamazsa kara kutu Fransa'ya gönderilecek" ifadesinin kullandı.

KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüştü ve uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

'YANLIŞLIKLA' DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

İran Genelkurmay Başkanlığı 11 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER