İşitme Cihazı Kullananlar Dikkat!

25 binden daha fazla kişinin üzerinde yapılan araştırmalarda işitme cihazının hafıza ve dikkati artırmaya yardımcı olduğu, 66 ve daha üstü yaşlarda ciddi oranda bunama riskini ve depresyonu azalttığı gözlemlendi

İşitme Cihazı Kullananlar Dikkat!

25 binden daha fazla kişinin üzerinde yapılan araştırmalarda işitme cihazının hafıza ve dikkati artırmaya yardımcı olduğu gözlemlendi. Söz konusu araştırmada, işitme cihazlarının, 66 ve daha üstü yaşlarda ciddi oranda bunama riskini ve depresyonu azalttığı rastlandı. İşitme cihazlarını kullanlarla kullanmayanlar arasında karşılaştırma yapıldığında, işitme cihazlarını 3 yıl boyunca kullanan insanlarda bunama riskinin artma tehdidi yüzde 18 daha az gözlemlendi.

BUNAMAYI VE DEPRESYONU GECİKTİREBİLİYOR

Michigan Üniversiesi Sağlık Ekonomisti Elham Mahmoudi, "Bu çalışma bize işitme cihazı ve sağlık sorunları arasındaki ilişkiyi gözlemlememizi sağlmaktadır. İşitme cihazlarının bu koşulları önlediği söylenemese de bunamayı ve depresyonu bir miktar geciktirdiğini söyleyebiliriz. Söz konusu geciktirmeler sağlık açısından önemli olabiliyor. Umarım araştırmamız doktorlar ve işitme kaybı olan insanlara, işitme cihazı ve diğer sağlık sorunları arasındaki potansiyel ilişkiyi anlamaları konusunda yardımcı olur" ifadelerini kullandı. Bazı uzmanlar ise yanlızlığın zihinsel ve fiziksel düşüşe neden olduğunu, depresiyon, bunama ve erken ölüm riskini artırdığını düşünüyor.

Çeviri: Burcu Çetin

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER