İsrail gizli servisi Mossad'ın inanılmaz planı: Fahrizade'yi İran'da bakın nasıl öldürmüşler?

İran'ın nükleer çalışmalarının önde gelen ismi Muhsin Fahrizade 27 Kasım 2020'de ülkesinde suikaste kurban gitmiş, olayı İsrail gizli servisi Mossad'ın işlediği belirtilmişti. Mossad'ın İran'a ajanlarını soktuğu ve 8 ay takip yaptıktan sonra öldürdüğü ileri sürüldü

İsrail gizli servisi Mossad'ın inanılmaz planı: Fahrizade'yi İran'da bakın nasıl öldürmüşler?

İranlı bilim adamı ve nükleer programının mimarı Muhsin Fahrizade 27 Kasım 2020'de ülkesi İran'da suikaste kurban gitmişti.

Cinayeti İsrail'in gizli servisi Mossad'ın işlediği ileri sürülmüştü.

İngiltere'de yayımlanan The Jewish Chronicle adlı gazete istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde suikastin nasıl işlendiğini detaylarıyla anlattı.

Karar, Mossad'ın 2018'de İran'da yaptığı bir operasyonda ele geçirdiği belgelerde Fahrizade'nin nükleer programın arkasındaki asıl isim olduğunun tespit edilmesinin ardından alındı.

Suikast planı ise, mart 2020'de uygulamaya konuldu. Önce bir grup İsrail ajanı, yerel ajanlarla birlikte çalışmak üzere İran'a gönderildi.

Hem İsrailliler hem de İranlılardan oluşan 20'den fazla ajanın yer aldığı bir ekip, ilk olarak Fahrizade'yi izlemeye başladı.

Bir kaynak, "Ekip son derece ayrıntılı, dakika dakika bir plan yaptı. 8 ay adamla (Fahrizade) birlikte nefes aldılar, onunla uyandılar, onunla yattılar, onunla seyahat ettiler. Tıraş losyonu kullanmış olsaydı, tıraş losyonunun kokusunu bile alabilirlerdi." dedi.

Fahrizade'nin bir cuma günü Tahran'ın doğusundaki villasına giderken öldürülmesine karar verildi. Rotası, hızı, saati hatta kullandığı kapılar bilinen Fahrizade'nin güzergahı üzerine uzaktan kumandalı ve delillerin yok edilebilmesi için bomba entegre edilmiş bir silah yerleştirildi.

Patlayıcı dahil bir ton ağırlığındaki silah, parça parça İran'a sokuldu. Yol kenarına park edilmiş bir kamyonetin içine monte edilen silah, Fahrizade yaklaştığında onu takip eden ajanlar tarafından uzaktan kumandayla ateşlendi.

Fahrizade 13 kurşunla öldürülürken Mossad ekibi, silahı, entegre bombayla patlatarak olay yerinden kaçtı. Gazeteye konuşan bir kaynak, ajanların tamamının İran'dan çıkmayı başardığını söyledi.

Suikastın ABD'nin müdahalesi olmadan İsrail tarafından gerçekleştirildiğini ve Washington'a saldırıdan önce çok ufak bir ipucu verildiğini belirten kaynak, Mossad'ın daha fazla suikast planlandığını da aktardı.

Fahrizade, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda adını söylediği tek İranlı bilim insanıydı.

İsrailli kaynaklar, Mossad'ın 2018 yılında Tahran'daki nükleer reaktörlerden sorumlu Muhsin Fahrizade'ye suikast girişiminde bulunduğunu ancak başarılı olamadığını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER