İsrail Türkiye’ye Karşı Anlaşma İçin O Devletlerle Bir Araya Geldi!

İsrail doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması için geçtiğimiz günlerde anlaşma planı hazırlayan İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum başkanlarıyla bir araya geldi

İsrail Türkiye’ye Karşı Anlaşma İçin O Devletlerle Bir Araya Geldi!

İsrail doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması için geçtiğimiz günlerde anlaşma planı hazırlayan İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum başkanlarıyla bir araya geldi.

ÜÇ ÜLKENİN LİDERİ VE ENERJİ BAKANLARI KATILDI

EastMed projesiyle Doğu Akdeniz bölgesinde boru hattı kurarak Avrupa’ya doğal gaz taşıma planı hazırlayan İsrail yönetimi Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile anlaşma imzaladı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in yer aldığı toplantı ülkelerin enerji bakanlarının da katılımıyla yapıldı.

BİR TEHDİT DEĞİLDİR

Toplantıda Türkiye’nin yetkisi bulunan denizlerde bir tehdit unsuru oluşturmadığına vurgu yapıldı. Miçotakis anlaşmanın uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştiğini belirterek daha çok katılıma açık olduklarını dile getirdi. Anastasiadis ise “Bu işbirliği kimseye yönelik değildir” ifadelerini kullandı. Anlaşmanın Türkiye’yi dışarıda bırakacak olmasına yönelik açıklama yapmayan Netanyahu “Mısır ve İtalya da katılım sağlayabilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER